Drobečková navigace

Úvod > Podlahy > Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěné plovoucí podlahy

Dřevěná podlaha je stálicí mezi podlahovými krytinami. Dřevěná plovoucí podlaha snoubí krásu dřeva, tradiční konstrukci a rychlou montáž. Ke kráse dřeva netřeba nic dodávat, neboť jej člověk používá do interiérů již tisíce let. Použitá třívrstvá konstrukce, kde jednotlivé vrstvy jsou uloženy léty dřeva kolmo na sebe, vychází z vlastností dřeva a jsou jí vyrobeny i parkety např. na Pražském hradě. Teprve moderní technologie však umožnily masivní rozšíření a snadnou montáž těchto parket.

drevene plovouci podlahy

Horní vrstvu třívrstvých parket tvoří 4 mm silná lamela z ušlechtilého dřeva, která určuje vzhled a kvalitu hotového parketového dílce. Většinou je používán dub, buk, jasan, javor, ale i třešeň, olše, akát či exotické dřeviny. Povrch horní vrstvy je přímo ve výrobě lakován a vytvrzován UV zářením. Jako povrchovou úpravu lze též zvolit přírodní olej. Střední vrstva je vyrobena z měkkého dřeva a je v ní vyfrézováno pero a drážka. Spodní vrstvu tvoří dýha, která zajišťuje podélnou i příčnou stálost hotového dílce.

Dřevěná podlaha je ve srovnání s laminátovou plovoucí podlahou vždy dražší, náročnější na údržbu a povrchovou úpravu. Dřevěné podlahy mají delší a náročnější pokládku. Musejí se lakovat, olejovat nebo voskovat. Dřevo se nehodí do vlhkého prostředí, jelikož pak dochází k tvoření spár. U dřevěné krytiny s vysokou hustotou vlákna se navíc nedoporučuje montovat podlahové vytápění.

Interiér bytu či domu se snadno obměńuje, ale podlaha by měla vydržet nejdéle. Dřevěné plovoucí podlahy dodají Vašemu interieru další rozměr přirozené krásy a pohody. Světlé dřevo může tmavou místnost oživit, zároveň však může tmavé dřevo tutéž místnost zintimnit. Záleží ovšem na Vašem osobním vkusu.

Dřevěné plovoucí podlahy se dodávají v tloušťce 15 mm. Jedná se o speciální konstrukci dřevěného materiálu spojeného křížovou vazbou, která zabezpečuje jeho stabilitu. Horní vrstvu podlahy tvoří 4 mm silná dýha ze dřeva, jež určuje vzhled parketového dílce – a tím udává vzhled celé dřevěné plovoucí podlahy. Povrch horní vrstvy dřevěné plovoucí podlahy je již od výrobce dodáván s 5x tvrzeným UV lakem. Střední vrstva je vyrobena z měkkého dřeva o síle 9 mm. Spodní vrstvu tvoří protitahová dýha, zajišťující stálost panelu podlahy. Spoje jsou buď zámkové – click lock, nebo klasické pérko a drážka, čímž je zajištěna stabilita a tvrdost spoje mezi jednotlivými panely. Spoje mezi panely odolávají vysokým zátěžím a zároveň se dají v případě potřeby velmi jednoduše a rychle demontovat (to se netýká celoplošně lepených panelů).

Dřevěné plovoucí podlahy můžeme položit hned dvěma způsoby. První z nich je pokládka na izolační pěnu (adypán, horbu, miralon) a druhý způsob je celoplošné lepení na tvrdý podklad. Lepením se dřevěná podlaha stává stabilnějším, méně hlučná a v případě pokládky na podlahové topení má lepší propustnost tepla. Dřevěné plovoucí podlahy jsou také vhodné pro pokládku podlahového topení. Tepelný odpor je 0,16 K/W včetně kročejové izolace. Když je podlaha lepená celoplošně, tepelný odpor se zmenší na 0,09 K/W.